schody

FAQ

Jaka powinna być wysokość balustrady?

Wysokość balustrady określa §298 pkt. 1  Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Minimalną wysokość dla balustrad w budynkach mieszkalnych ustawodawca określił na 90 cm, a dla pozostałych budynków na  1,1 m.

Firma ALKO swoim Klientom proponuje następujące wysokości:

- przy balustradach wewnętrznych- 1 m

- przy balustradach zewnętrznych- 1 m-1,1 m

Dla ułatwienia wyboru zapraszamy do naszego biura, w którym dysponujemy modelami balustrad o różnej wysokości.

 

Jakie jest najlepsze zabezpieczenie antykorozyjne dla balustrad stalowych?

Jak do tej pory najlepszym zabezpieczeniem antykorozyjnym balustrad stalowych jest cynkowanie ogniowe. Polega ono na zanurzeniu konstrukcji w ciekłym cynku. W jego wyniku otrzymuje się powłokę cynkową o trwałości- w zależności od agresywności środowiska- od 2 do 100 lat. Na razie specjaliści nie wymyślili lepszej metody  na rdzę. Powłoka cynkowa wykonywana jest zgodnie z normą PN-EN 1461, a jej podstawowym zadaniem nie jest wygląd tylko zabezpieczenie antykorozyjne, stąd norma dopuszcza niewielkie nierówności powierzchni. Balustrady stalowe ocynkowane najczęściej wykańcza się malowaniem proszkowym w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej.

Alternatywą dla balustrad stalowych ocynkowanych są balustrady nierdzewne, które nie mają żadnych powłok, a powierzchnia stanowi jednorodny materiał.

 

Czym konserwuje się stal nierdzewną?

Do czyszczenia stali odpornych na korozję nie można używać środków myjących zawierających w swoim składzie chlor, sól, kwasy, fluorki, bromki, jodki, wybielacze oraz narzędzia zawierające żelazo. Nie należy również używać proszków lub innych środków o własnościach trących, środków do czyszczenia srebra, druciaków i czyścików do szorowania. Nigdy nie wolno dopuszczać do kontaktu stali nierdzewnej ze stalą niestopową.

Najlepszymi przyjaciółmi stali nierdzewnych jest mydło, delikatne lub obojętne detergenty (amoniak do czyszczenia, soda oczyszczona, ocet, kwas cytrynowy), środki na bazie kwasu fosforowego, rozpuszczalniki organiczne (spirytus, denaturat), środki dedykowane dla stali nierdzewnych. Do mycia należy używać miękkiej ściereczki albo gąbki z cienkiego nylonu. , W każdym z przypadków nie należy przekraczać dopuszczalnego czasu kontaktu środka ze stalą nierdzewną, a po użyciu zawsze dokładnie preparat spłukać czystą wodą.

Nie wykonuj procesu konserwacji w wysokiej temperaturze oraz przy mocno świecącym słońcu.

PAMIĘTAJ !!

Na rynku dostępnych jest sporo preparatów czyszczących. W każdym przypadku przeczytaj o przeznaczeniu produktu,  zalecenia producenta i sposób użycia. Większość preparatów wymaga zmycia po użyciu.

 

Pełną informację na ten temat znajdą Państwo w naszej karcie gwarancyjnej, w której min. wyjaśnione jest :co to jest stal nierdzewna i na czym polega jej antykorozyjność oraz jak o nią dbać by służyła przez długie lata.Kartę gwarancyjną otrzymujecie Państwo po zakończeniu przez nas montażu.

 

Ile wytrzyma malowanie proszkowe?

Nie ma jednoznacznej na to pytanie odpowiedzi. Na żywotność malowania wpływa wiele czynników takich jak:

--zanieczyszczenie środowiska (obszar wiejski, miejski, przemysłowy, silne uprzemysłowienie, tunele drogowe), w tym ryzyko oddziaływania dwutlenku siarki;

-oddziaływanie warunków morskich i soli drogowej (ryzyko oddziaływania chlorków pochodzących ze słonej wody lub soli drogowej);

- lokalny charakter klimatu (zimny, ciepły, wilgotny, deszcze, mgły);

- charakterystyka projektu i uwarunkowania projektowe;

- harmonogram konserwacji (wymogi okresowego czyszczenia lub naturalnego zmywania przez deszcz).